Szkolne działania w związku z ubieganiem się o tytuł Szkoły Promującej Zdrowie

1. 17 października 2015r. – podjęcie uchwały w sprawie opinii do tworzenia Szkoły Promującej Zdrowie .
  2. 26 października 2015r. – złożenie wniosku o wpisanie na listę kandydatów do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.
  3. Utworzenie zakładki „Promocja zdrowia” na stronie internetowej szkoły.
  4. Utworzenie Programu Szkoły promującej Zdrowie „ Nasze zdrowie – nasza sprawa” na lata 2015 – 2018 .
  5. 22 sierpnia 2016r. – przedstawienie rocznego sprawozdania z realizacji  Programu Szkoły promującej Zdrowie i złożenie wniosku o przyjęcie do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.
  6. 10 listopada 2016r. – po uzyskaniu rekomendacji Regionalnego Koordynatora Sieci Szkół Promujących Zdrowie szkoła została przyjęta do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.
  7. Publiczna prezentacja zrealizowanych zadań z udziałem zaproszonych gości i uczniów odbyła się 1 czerwca 2018r. Prezentację połączono z obchodami szkolnego dnia dziecka i sportu.
  8. 14 czerwca 2018r.  – złożenie sprawozdania z trzyletniej działalności szkoły i wniosku o nadanie Wojewódzkiego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie .
  9. 29 sierpnia 2018r. – szkoła otrzymała Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie.
  10. W latach szkolnych 2018 – 2021 szkoła realizowała zadania z opracowanych planów pracy  promujących zdrowie kontynuując idę szkoły promującej zdrowie poprzez realizowanie różnych zadań, projektów i programów min.:
  11. Realizacja programu „Żyjmy zdrowo w świetlicy szkolnej”,
  12. Realizacja programu „Żyjmy zdrowo”,
  13. Debata „O  zdrowiu”,
  14. Realizacja programu profilaktycznego „Cukierki”, Chrońmy się przed kleszczami wszystkimi sposobami”, „Tajemnica zaginionej skarbonki”,
  15. Ogólnopolski program profilaktyki czerniaka,
  16. Realizacja programu z wychowania komunikacyjnego „ ABC młodego rowerzysty,
  17. Projekt „Odblaskowa klasa”,
  18. „ Bohater drugiego śniadania” – stworzenie obrazkowej książki kucharskiej”
  19. Cykl zajęć poświęconych bezpieczeństwu na drogach i na terenie obiektu szkolnego, symulacje ewakuacji z budynku szkolnego,
  20. Akcja „Śniadanie daje moc”,
  21. Tygodnie Promocji Zdrowia,
  22. Kolorowe tygodnie – tydzień warzyw, owoców,
  23. Pedagogizacja dla uczniów i ich rodziców z udziałem pielęgniarki, policji
    i straży pożarnej ,
  24. Gazetki tematyczne
  25. Udział w zawodach sportowych ,
  26. Akcja „Aktywna przerwa”,
  27. Heppening  „Hałas Twój Wróg w ramach Dnia Ciszy,
  28. Akcje charytatywne: pomoc dzieciom w Zakład Opiekuńczo- Wychowawczy w Kraszewie-Czubakach, Dom Dziecka w Kowalewie , Szlachetna paczka,
  29. Akcja „Batonik”, „Mydełko”, „Zeszyt”, „ Czekolada”,
  30. Zbiórka karmy dla zwierząt – schronisko w Napierkach,
  31. Szkolenia nauczycieli z zakresu profilaktyki zdrowotnej.
  32. Po trzech latach pracy, realizacji zadań promujących zdrowie dokonano podsumowania. Publiczna prezentacja odbyła się 21 czerwca 2021r.
  33. 20 lipca 2021r. – złożenie wniosku o nadanie Krajowego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie.

Szkoła podejmowała zadania promujące zdrowie w obszarze bezpieczeństwo np. w sieci, na drodze, zagrożenia np. realizacja programów profilaktycznych. Ważnym obszarem były działania proekologiczne, gdzie dzieci uczyły się dbać o najbliższe środowisko i planetę. Budowanie własnej wartości, komunikacja interpersonalna, asertywność  i dbanie o siebie to również bardzo ważny obszar. Zadania z obszaru „higiena” dotyczyły czystości ciała i szkoły, szeroko pojęty ruch i sport. Niezwykle popularne i lubiane przez uczniów były „aktywne przerwy’. Wiele uwagi poświęcono posiłkom: kulturalne spożywania, zdrowa żywność, spotkania z producentami żywności, tydzień zdrowia, właściwe zasady odżywiania się dzieci a szczególnie młodzieży w tym udział w programie „Owoce i warzywa w szkole, „Mleko w szkole”, „Światowy Dzień Wody”, „Światowy Dzień Rzucania Palenia”, „Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem” –  „Dzień jabłka i marchewki”. Dużo radości przynosiły organizowane we współpracy z rodzicami Dni Sportu i Rodziny .