2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

W naszej placówce zostały zorganizowane zajęcia edukacyjne dotycące autyzmu, które poprowadziły p. Renata Przybyłowska i p. Emilia Szumańska. „Inny nie znaczy gorszy! Każdy inny, wszyscy wyjątkowi”. To jeden z tematów poruszany na zajęciach.

Autyzm, czyli co? Od lat wiemy już, że autyzm to nie choroba!Osoby te cechuje jednak wiele innych „atypowych” zachowań. Mogą mieć swoje schematy, wąskie zainteresowania, o których wiedzą więcej niż my! W innych obszarach mogą funkcjonować poniżej normy wiekowej. Często mają zaburzenia przetwarzania sensorycznego, dlatego np. trudno przebywać im w głośnych miejscach (nadwrażliwość słuchowa), dotyk preferują na swoich zasadach (nadwrażliwość dotykowa) itd. Mają trudności w funkcjonowaniu społeczno-emocjonalnym. Współcześnie jest wiele terapii, które pomagają im lepiej funkcjonować. I choć autyści mogą przejawiać wiele trudnych zachowań – też zasługują na nasze zrozumienie, akceptację i szacunek, zgodnie z myślą: „inny – nie znaczy gorszy”.