Pamięci Żołnierzy Wyklętych – spotkanie z poetką

Od kilku lat 1 marca obchodzony jest jako Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W związku z tym do biblioteki zaprosiliśmy znaną mławską poetkę – panią  Helenę Grącką. Pani Helena pisze wiersze patriotyczne, należy do Światowego Związku Armii Krajowej. Wspominała o swoim ojcu, który jako 15 – letni chłopak brał udział  w Powstaniu Warszawskim i represjach jakie dotknęły go w okresie komuny.

Poetka opowiadała o Żołnierzach Wyklętych, którzy działali na terenie powiatu mławskiego i zostali zamordowani  w Niedziałkach. Przewodził im Wacław Grabowski, ps.” Puszczyk.” Pani Helena zaprezentowała swoje tomiki poezji, z których zadeklamowała utwory patriotyczne o Żołnierzach Wyklętych – Niezłomnych. Wiersze odczytali również uczniowie  – Ania Osolińska i Mateusz Kupiński. Wszyscy w zadumie wsłuchali się w piękną i wzruszającą poezję.

Pod koniec spotkania pani Helena zadawała uczniom pytania dotyczące działalności Żołnierzy Niezłomnych na naszych terenach. Wszyscy, którzy poprawnie odpowiedzieli otrzymali  na pamiątkę książkę.

Na koniec wizyty uczniowie  klasy 8b podziękowali zaproszonej pani bukietem kwiatów. Wydarzenie przygotowała biblioteka szkolna we współpracy z nauczycielem historii.

To cudowne i inspirujące spotkanie patriotyczne na długo pozostanie w naszej pamięci.