Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej upamiętniający blisko 22 tysiące polskich obywateli – jeńców wojennych, więzionych w radzieckich obozach w czasie II Wojny Światowej, zamordowanych przez Sowietów wiosną 1940 roku, w ramach zaplanowanej bezwzględnej akcji eksterminacji polskich elit. Zostali oni rozstrzelani przez NKWD na rozkaz Stalina, jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Byli to oficerowie Wojska Polskiego, żołnierze KOP, uczeni, nauczyciele, lekarze, duchowni, prawnicy, kolejarze, policjanci oraz inni funkcjonariusze i urzędnicy II RP. Wszyscy Oni stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

Dla uczczenia pamięci wszystkich zamordowanych przez NKWD w Katyniu, Charkowie i Miednoje oraz w innych miejscach kaźni nasza społeczność szkolna podjęła szereg działań edukacyjno-informacyjnych: delegacja z pocztem sztandarowym złożyła kwiaty pod pomnikiem katyńskim na cmentarzu parafialnym; zamieszczono gazetki informacyjne na terenie szkoły; przygotowano wystawę – ”Katyń 1940”; chętni uczniowie przygotowali prezentacje poświęcone tym tragicznym wydarzeniom, które zaprezentowali swoim kolegom na lekcjach historii, języka polskiego i godziny wychowawczej;zorganizowano spotkanie w bibliotece z panem Michałem Nowakowskim – historykiem, regionalistą.